ozd.trm27@hotmail.com
Skip Navigation Links

Karazenk

(Pistaciae)

 

 

  Karazenk hastalığında ilk belirtiler nisan sonuna doğru görülecektir. Belirtiler çiçeklerin döllenmesiyle birlikte meyveler, buğday tanesi büyüklüğüne ulaştığında etkili olmaya başlayacaktır. Enfeksiyon ortaya çıktığında bitkide lekeler yaklaşık olarak 3 hafta sonra ortaya çıkmaya başlayacaktır.

 

 

Enfeksiyon  diğer bitkilere, rüzgar ve böcekler aracılığıyla bulaşabilir. Hastalık çoğunlukla yapraklar olmak üzere meyve kabuklarında da görülen siyah lekeler ile ortaya çıkmaktadır. Lekeler, zaman içerisinde tüm yaprak yüzeyini kaplayabilir. Hastalığın etkisi ile yapraklarda kuruma ve erken dökülme gibi sorunlarda beraberinde gelecektir. Hastalığın etkisi ile ağaç zayıf düşecek ve meyveden alınan verim azalacaktır.

 

Aşamalar

Hastalığın tipik belirtisi, daha çok yaprağın üst kısmında, kısmen de meyve kabuk­larında görülen siyah lekelerdir. Bu nekrotik lekelerde siyah piknitler bulunur . Başlangıçta 0.4 cm çapında olan lekeler ikincil yaprak damarları ile sınırlanmıştır. Daha sonra bu alanlar genişleyerek yaprağın bir kısmını kaplar. Sezon sonunda bu alanlar klorotik ve sonuçta nekrotik bir hal alır. Şiddetli enfeksiyon koşullarında erken yaprak dökümlerine sebep olabilir. Meyveler üzerinde enfeksiyon nadir oluşur fakat şiddetli enfeksiyonlarda piknitlerin hemen hemen meyve sapma kadar yayıldığı görülebilir. Hastalıklı yapraklarda fotosentez alanı azaldığından, ağaçların zayıf düşer ve meyve içlerini dolduramaz. Dolayısıyla ürün miktarı ve kalitesi azalır. Bu durum bir sonraki yılın ürün miktarının da düşmesine neden olur. Hatta şiddetli enfeksiyon yıllarında ağaç zayıf düşeceğinden, bu ağaçlardan birkaç yıl ürün alınmayabilir. Hastalık, enfeksiyon şiddetine bağlı olarak üründe %100'e varan kayıplara yol açabilmektedir. Hastalık antepfıstığı yetiştiriciliği yapılan tüm bölgelerde, özellikle Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde yaygın olarak görülür.

 

Mücadele Yöntemleri

Kültürel Önlemler

Hasat sonrasında yere dökülen yapraklar yakılarak araziden uzaklaştırılmalıdır.

Kimyasal Mücadele

Kimyasal mücadele ilaçlama zamanlarına göre ikiye ayrılmaktadır.

1)       İlk ilaçlama, meyvelerin buğday tanesi büyüklüğüne ulaştığında yapılmalıdır.

2)       İkinci ilaçlama ise mayıs aylarında yağışlı dönemde, ilk ilaçlamadan yaklaşık 15 gün sonra yapılmalıdır.

 

Özdemir Tarım Zirai İlaç, Gübre ve Sulama Hizmetleri
Atatürk Mahallesi / Prof.Dr. Cahit TANYOL Caddesi No: 118 Nizip | GAZİANTEP
Tel +90 (342) 518 10 43 | Faks +90 (342) 518 10 13

Skip Navigation Links
DESIGN by: Mustafa YAŞAR | POWERED by: AKD YAZILIM